ECS Inc. International ECS-160-20-23A-EN-TR
ECS-160-20-23A-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-23A-EN-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-160-20-23A-EN-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-23A-EN-TR
QUANTITY
ECS-160-20-23A-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-23A-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-23A-EN-TR
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-23A-EN-TR
Related LinksECS-160-20, ECS-160-20-23A-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-23A-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-23A-EN-TR
VARISTOR 423V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.3A 4TMLF datasheet.pdf
CARD MOUNTING KIT 8HP NO FR PNL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 8ROW RT ANG HM-Z datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 28POS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf