ECS Inc. International ECS-196-20-23B-TR
ECS-196-20-23B-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-196-20-23B-TR
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-196-20-23B-TR.pdf
Availability of ECS-196-20-23B-TR
QUANTITY
ECS-196-20-23B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-196-20-23B-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-196-20-23B-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-196-20-23B-TR
Related LinksECS-196-, ECS-196-20-23B-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-196-20-23B-TR Details Description
Related parts for ECS-196-20-23B-TR
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 5.75"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 1.40K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 300K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TVS POLYZEN SMD 13.4V datasheet.pdf