ECS Inc. International ECS-40-20-4VX
ECS-40-20-4VX picture photo
Mfg. Part Number
ECS-40-20-4VX
Brief Description
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-40-20-4VX.pdf
Availability of ECS-40-20-4VX
QUANTITY
ECS-40-20-4VX Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-40-20-4VX
Internal Part NumberEIS-ECS-40-20-4VX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USSX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Height0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-40-20-4VX
Related LinksECS-40, ECS-40-20-4VX Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-40-20-4VX Details Description
Related parts for ECS-40-20-4VX
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM DC3W-NC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST QD 14DHVQFN datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MEDICAL INLET 12A datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 8+PE INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 10 MOHM SMD datasheet.pdf