ECS Inc. International ECS-60-18-5PXEN-TR
ECS-60-18-5PXEN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-60-18-5PXEN-TR
Brief Description
Crystal 6.0000MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-60-18-5PXEN-TR.pdf
Availability of ECS-60-18-5PXEN-TR
QUANTITY
ECS-60-18-5PXEN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-60-18-5PXEN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-60-18-5PXEN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency6MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-60-18-5PXEN-TR
Related LinksECS-60-18, ECS-60-18-5PXEN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-60-18-5PXEN-TR Details Description
Related parts for ECS-60-18-5PXEN-TR
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 30PF 50V 0805 datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ1 6.89" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 7POS datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 706 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf