ECS Inc. International ECS-80-20-1
ECS-80-20-1 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-80-20-1
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm 20pF 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-80-20-1.pdf
Availability of ECS-80-20-1
QUANTITY
ECS-80-20-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-80-20-1
Internal Part NumberEIS-ECS-80-20-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)35 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-80-20-1
Related LinksECS-8, ECS-80-20-1 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-80-20-1 Details Description
Related parts for ECS-80-20-1
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
FILTER EMC/RFI CHASSIS MNT 16A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf