ECS Inc. International ECS-80-S-4X
ECS-80-S-4X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-80-S-4X
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 8.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
ECS-80-S-4X.pdf
Availability of ECS-80-S-4X
QUANTITY
ECS-80-S-4X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-80-S-4X
Internal Part NumberEIS-ECS-80-S-4X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49USX
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency8MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-80-S-4X
Related LinksECS-8, ECS-80-S-4X Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-80-S-4X Details Description
Related parts for ECS-80-S-4X
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 10ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf