Panasonic Electronic Components ECS-T1AX156R
ECS-T1AX156R picture photo
Mfg. Part Number
ECS-T1AX156R
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
ECS-T1AX156R.pdf
Availability of ECS-T1AX156R
QUANTITY
ECS-T1AX156R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-T1AX156R
Internal Part NumberEIS-ECS-T1AX156R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-T1AX156R
Related LinksECS-T1, ECS-T1AX156R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-T1AX156R Details Description
Related parts for ECS-T1AX156R
CONN HEADER .100 SINGL R/A 22POS datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT PROG 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.19A 52.1 MOHM datasheet.pdf