Panasonic Electronic Components ECW-F2W394JAQ
ECW-F2W394JAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2W394JAQ
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2W394JAQ.pdf
Availability of ECW-F2W394JAQ
QUANTITY
ECW-F2W394JAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2W394JAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2W394JAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Featured ProductECWF (A) Series Film Capacitor
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.319" W (13.00mm x 8.10mm)
Height - Seated (Max)0.736" (18.70mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2W394JAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2W394JAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2W394JAQ Details Description
Related parts for ECW-F2W394JAQ
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS PCB TIN datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 942 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT ME RWE GRN datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf