Panasonic Electronic Components ECW-FA2J155JB
ECW-FA2J155JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FA2J155JB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FA2J155JB.pdf
Availability of ECW-FA2J155JB
QUANTITY
ECW-FA2J155JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FA2J155JB
Internal Part NumberEIS-ECW-FA2J155JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(A)
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.532" W (26.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.929" (23.60mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FA2J155JB
Related LinksECW-FA, ECW-FA2J155JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FA2J155JB Details Description
Related parts for ECW-FA2J155JB
RES SMD 160K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC BUCK SYNC 20V 8A TO-PMOD-11 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W ISOLATED datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf