Panasonic Electronic Components ECW-FD2W105J
ECW-FD2W105J picture photo
Mfg. Part Number
ECW-FD2W105J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-FD2W105J.pdf
Availability of ECW-FD2W105J
QUANTITY
ECW-FD2W105J Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-FD2W105J
Internal Part NumberEIS-ECW-FD2W105J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(D)
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.307" W (17.50mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-FD2W105J
Related LinksECW-FD, ECW-FD2W105J Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-FD2W105J Details Description
Related parts for ECW-FD2W105J
RELAY RF SPST 500MA 12V datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 15A 800V GBJ datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 300A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf