Panasonic Electronic Components ECW-H12182JVB
ECW-H12182JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12182JVB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12182JVB.pdf
Availability of ECW-H12182JVB
QUANTITY
ECW-H12182JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12182JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H12182JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12182JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H12182JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12182JVB Details Description
Related parts for ECW-H12182JVB
FUSE CERM 125MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
V/T LF REC POWERBLADE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 25A 8-SO datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 35NS 24SOIC datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf