Panasonic Electronic Components ECW-H16432JVB
ECW-H16432JVB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H16432JVB
Brief Description
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H16432JVB.pdf
Availability of ECW-H16432JVB
QUANTITY
ECW-H16432JVB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H16432JVB
Internal Part NumberEIS-ECW-H16432JVB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(V)
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H16432JVB
Related LinksECW-H1, ECW-H16432JVB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H16432JVB Details Description
Related parts for ECW-H16432JVB
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.9A CHIPFET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
DSUB 5W5 M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf