Panasonic Electronic Components ECW-HA3C112H4
ECW-HA3C112H4 picture photo
Mfg. Part Number
ECW-HA3C112H4
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1100PF 3% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-HA3C112H4.pdf
Availability of ECW-HA3C112H4
QUANTITY
ECW-HA3C112H4 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-HA3C112H4
Internal Part NumberEIS-ECW-HA3C112H4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-H(A)
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.799" L x 0.252" W (20.30mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)0.484" (12.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.689" (17.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-HA3C112H4
Related LinksECW-HA, ECW-HA3C112H4 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-HA3C112H4 Details Description
Related parts for ECW-HA3C112H4
RELAY OPTO DPST-NC 100MA 400V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 52V 2.6A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
RES 125 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 5W 750MA M122 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
10MM THREADED CABLE ASSY datasheet.pdf