Bourns Inc. ECW1J-B24-BB0012L
ECW1J-B24-BB0012L picture photo
Mfg. Part Number
ECW1J-B24-BB0012L
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER INCREMENTAL 12CPR
Datasheet Download
ECW1J-B24-BB0012L.pdf
Availability of ECW1J-B24-BB0012L
QUANTITY
ECW1J-B24-BB0012L Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW1J-B24-BB0012L
Internal Part NumberEIS-ECW1J-B24-BB0012L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationECW Shaft Model Oct/2012
Standard Package45
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesECW
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply-
Actuator Type1/4" Dia Slotted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)200K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW1J-B24-BB0012L
Related LinksECW1J-B2, ECW1J-B24-BB0012L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
ECW1J-B24-BB0012L Details Description
Related parts for ECW1J-B24-BB0012L
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
TAPE URTHANE FOAM 12X12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf