On-Shore Technology, Inc. EDSTL950/16
EDSTL950/16 picture photo
Mfg. Part Number
EDSTL950/16
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM
Datasheet Download
EDSTL950/16.pdf
Availability of EDSTL950/16
QUANTITY
EDSTL950/16 Order Process
Ship out your order
Specifications of EDSTL950/16
Internal Part NumberEIS-EDSTL950/16
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsED Part Number Breakdown
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEDSTL950
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDSTL950/16
Related LinksEDSTL, EDSTL950/16 Datasheet, On-Shore Technology, Inc. Distributor
EDSTL950/16 Details Description
Related parts for EDSTL950/16
TERM BLOCK 600V 25A WM BLUE datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC ASYNC COMM ELEMENT 24-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 94MM datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 250V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf