Sunon EE80251B3-000U-999
EE80251B3-000U-999 picture photo
Mfg. Part Number
EE80251B3-000U-999
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
EE80251B3-000U-999.pdf
Availability of EE80251B3-000U-999
QUANTITY
EE80251B3-000U-999 Order Process
Ship out your order
Specifications of EE80251B3-000U-999
Internal Part NumberEIS-EE80251B3-000U-999
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDR MagLev Fan Series
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesDR MagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow33.0 CFM (0.935m³/min)
Static Pressure0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise28 dB(A)
Power (Watts)1.08W
RPM2600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.090A
Voltage Range4.5 ~ 13.8VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 40°C
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EE80251B3-000U-999
Related LinksEE80251B3, EE80251B3-000U-999 Datasheet, Sunon Distributor
EE80251B3-000U-999 Details Description
Related parts for EE80251B3-000U-999
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
POLARIZER FILTER LENS LOCK datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 100W 100V datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250MSPS 32-LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 0.100 T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A 89SC3 datasheet.pdf
ATTENUATOR 16 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.1A 1.647 OHM datasheet.pdf