Panasonic Electronic Components EEA-GA1H3R3
EEA-GA1H3R3 picture photo
Mfg. Part Number
EEA-GA1H3R3
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEA-GA1H3R3.pdf
Availability of EEA-GA1H3R3
QUANTITY
EEA-GA1H3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEA-GA1H3R3
Internal Part NumberEIS-EEA-GA1H3R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductEEA-GA Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesGA
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEA-GA1H3R3
Related LinksEEA-G, EEA-GA1H3R3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEA-GA1H3R3 Details Description
Related parts for EEA-GA1H3R3
WRIST STRAP DISPOSABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC USB/AC BATT CHRGR W/PPM 20QFN datasheet.pdf
CONN HIGH SPD CARD EDGE 20 POS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 19COND 0.050" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
REFASSY 1POS 45MM DIA RND WHITE datasheet.pdf