Panasonic Electronic Components EEE-1HA330XAP
EEE-1HA330XAP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-1HA330XAP
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
EEE-1HA330XAP.pdf
Availability of EEE-1HA330XAP
QUANTITY
EEE-1HA330XAP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-1HA330XAP
Internal Part NumberEIS-EEE-1HA330XAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsHigh Temperature Reflow
Ripple Current65mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.303" (7.70mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-1HA330XAP
Related LinksEEE-1H, EEE-1HA330XAP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-1HA330XAP Details Description
Related parts for EEE-1HA330XAP
SCR NON-SENS 400V 6A TO-202 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR 240VAC .9A ZC 8-DIP datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf