Panasonic Electronic Components EEE-FT1E220AR
EEE-FT1E220AR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1E220AR
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1E220AR.pdf
Availability of EEE-FT1E220AR
QUANTITY
EEE-FT1E220AR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1E220AR
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1E220AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1E220AR Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)850 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current104mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1E220AR
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1E220AR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1E220AR Details Description
Related parts for EEE-FT1E220AR
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf