Panasonic Electronic Components EEE-FT1V331AP
EEE-FT1V331AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FT1V331AP
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
EEE-FT1V331AP.pdf
Availability of EEE-FT1V331AP
QUANTITY
EEE-FT1V331AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FT1V331AP
Internal Part NumberEIS-EEE-FT1V331AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageEEE-FT1V331AP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current552.5mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FT1V331AP
Related LinksEEE-FT, EEE-FT1V331AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FT1V331AP Details Description
Related parts for EEE-FT1V331AP
DIODE SCHOTTKY 45V 10A DPAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.65V 0.3A SC70-6 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 11POS GOLD SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf