Panasonic Electronic Components EEE-HA0J102AP
EEE-HA0J102AP picture photo
Mfg. Part Number
EEE-HA0J102AP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-HA0J102AP.pdf
Availability of EEE-HA0J102AP
QUANTITY
EEE-HA0J102AP Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-HA0J102AP
Internal Part NumberEIS-EEE-HA0J102AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-HA0J102AP
Related LinksEEE-HA, EEE-HA0J102AP Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-HA0J102AP Details Description
Related parts for EEE-HA0J102AP
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
DIP-CIB MOD 600V 30A datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SKT datasheet.pdf