Panasonic Electronic Components EEF-SL0D181ER
EEF-SL0D181ER picture photo
Mfg. Part Number
EEF-SL0D181ER
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 2V SMD
Datasheet Download
EEF-SL0D181ER.pdf
Availability of EEF-SL0D181ER
QUANTITY
EEF-SL0D181ER Order Process
Ship out your order
Specifications of EEF-SL0D181ER
Internal Part NumberEIS-EEF-SL0D181ER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSP Caps
LED Lighting Components
PCN PackagingEEF Series SP-Cap 14/May/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesSP-Cap SL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEF-SL0D181ER
Related LinksEEF-SL, EEF-SL0D181ER Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEF-SL0D181ER Details Description
Related parts for EEF-SL0D181ER
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
DIP CABLE 12POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CB BTS 12A 20 ASY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 3CH HIGH 16SOIC datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 18GHZ datasheet.pdf