Panasonic Electronic Components EET-HD2S471KJ
EET-HD2S471KJ picture photo
Mfg. Part Number
EET-HD2S471KJ
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EET-HD2S471KJ.pdf
Availability of EET-HD2S471KJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EET-HD2S471KJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EET-HD2S471KJ
Internal Part NumberEIS-EET-HD2S471KJ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECO-S,EET,ECE-C,ECE-T,ECE-3 Series 16/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EET-HD2S471KJ
Related LinksEET-HD, EET-HD2S471KJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EET-HD2S471KJ Details Description
Related parts for EET-HD2S471KJ
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR ACT8848 datasheet.pdf
MOD 2 PINHDR 2X03P. datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf