Panasonic Electronic Components EEU-FR1V471L
EEU-FR1V471L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1V471L
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1V471L.pdf
Availability of EEU-FR1V471L
QUANTITY
EEU-FR1V471L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1V471L
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1V471L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1V471L
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1V471L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1V471L Details Description
Related parts for EEU-FR1V471L
TERM BLOCK GROUND GRN/YLW datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 5.5A 100 MOHM TH datasheet.pdf