Panasonic Electronic Components EEU-HD1HR10
EEU-HD1HR10 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1HR10
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1HR10.pdf
Availability of EEU-HD1HR10
QUANTITY
EEU-HD1HR10 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1HR10
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1HR10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Lytics Devices 03/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1HR10
Related LinksEEU-H, EEU-HD1HR10 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1HR10 Details Description
Related parts for EEU-HD1HR10
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 354V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 351V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC VCXO 22.5792MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 500A 5.5KV datasheet.pdf
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N CH 650V 18A I2PAKFP datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V TO244AB datasheet.pdf