Panasonic Electronic Components EEU-TP1V162
EEU-TP1V162 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V162
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V162.pdf
Availability of EEU-TP1V162
QUANTITY
EEU-TP1V162 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V162
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V162
Standard Package100
SeriesTP
PackagingBulk
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.208A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V162
Related LinksEEU-T, EEU-TP1V162 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V162 Details Description
Related parts for EEU-TP1V162
DIP CABLE - CDP14G/AE14G/X datasheet.pdf
CONN EDGE HALF LOAD WW 15POS datasheet.pdf
SW DIP PIANO SPST 4POS UNSEALED datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 8K FLASH 44-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 19A D3PAK datasheet.pdf