Panasonic Electronic Components EEU-TP1V162B
EEU-TP1V162B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-TP1V162B
Brief Description
CAP ALUM 1600UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-TP1V162B.pdf
Availability of EEU-TP1V162B
QUANTITY
EEU-TP1V162B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-TP1V162B
Internal Part NumberEIS-EEU-TP1V162B
Standard Package250
SeriesTP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.208A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-TP1V162B
Related LinksEEU-TP, EEU-TP1V162B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-TP1V162B Details Description
Related parts for EEU-TP1V162B
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-3 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT YELLOW CA 0.3" datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER SMA FEMALE/FEMALE INLINE datasheet.pdf
LED IND 8MM WHITE 12V datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT H-SERIES 1200V 15A TO-247 datasheet.pdf