KEMET EEV477M025A9PAA
EEV477M025A9PAA picture photo
Mfg. Part Number
EEV477M025A9PAA
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
EEV477M025A9PAA.pdf
Availability of EEV477M025A9PAA
QUANTITY
EEV477M025A9PAA Order Process
Ship out your order
Specifications of EEV477M025A9PAA
Internal Part NumberEIS-EEV477M025A9PAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSpecifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEEV
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current595mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEV477M025A9PAA
Related LinksEEV477M, EEV477M025A9PAA Datasheet, KEMET Distributor
EEV477M025A9PAA Details Description
Related parts for EEV477M025A9PAA
IONIZER.O'HEAD 40" HO 220V NIST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED LT STRIP FLEX 12V YELLOW datasheet.pdf
VARISTOR 184V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48TLLGA datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 410MW SOD123 datasheet.pdf
3000UF 30V 25.7X79.8 85C AXI datasheet.pdf