Epson EG-2121CA 156.2500M-LHPN
EG-2121CA 156.2500M-LHPN picture photo
Mfg. Part Number
EG-2121CA 156.2500M-LHPN
Brief Description
OSC SO 156.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
EG-2121CA 156.2500M-LHPN.pdf
Availability of EG-2121CA 156.2500M-LHPN
QUANTITY
EG-2121CA 156.2500M-LHPN Order Process
Ship out your order
Specifications of EG-2121CA 156.2500M-LHPN
Internal Part NumberEIS-EG-2121CA 156.2500M-LHPN
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
SAW Oscillator
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesEG-2121CA
PackagingBulk
TypeSO (SAW)
Frequency156.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EG-2121CA 156.2500M-LHPN
Related LinksEG-2121CA 15, EG-2121CA 156.2500M-LHPN Datasheet, Epson Distributor
EG-2121CA 156.2500M-LHPN Details Description
Related parts for EG-2121CA 156.2500M-LHPN
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 6DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 122 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 4.7 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DBL R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf