United Chemi-Con EGXE160ELL102MK20S
EGXE160ELL102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXE160ELL102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EGXE160ELL102MK20S.pdf
Availability of EGXE160ELL102MK20S
QUANTITY
EGXE160ELL102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXE160ELL102MK20S
Internal Part NumberEIS-EGXE160ELL102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / GXE Series
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.08A
Impedance58 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXE160ELL102MK20S
Related LinksEGXE160EL, EGXE160ELL102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXE160ELL102MK20S Details Description
Related parts for EGXE160ELL102MK20S
CONN HEADR 10POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 100A 170VDC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf