United Chemi-Con EGXL100ETD102MJ20S
EGXL100ETD102MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXL100ETD102MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EGXL100ETD102MJ20S.pdf
Availability of EGXL100ETD102MJ20S
QUANTITY
EGXL100ETD102MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXL100ETD102MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXL100ETD102MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.3A
Impedance94 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXL100ETD102MJ20S
Related LinksEGXL100ET, EGXL100ETD102MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXL100ETD102MJ20S Details Description
Related parts for EGXL100ETD102MJ20S
CONN HOUSING 2POS .156 W/POLAR datasheet.pdf
IC TXRX UTG USB BUS UNIV 24MLF datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS MALE R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
POT SLIDE 500K OHM .05W 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 8pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf