| Internal Part Number | EIS-EHF-120-01-L-D-SM | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Board-to-Board Connectors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | EHF | |
| Packaging | Tube | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 40 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.050" (1.27mm) | |
| Contact Mating Length | 0.120" (3.05mm) | |