GE Critical Power EHHD036A0F41-SZ
EHHD036A0F41-SZ picture photo
Mfg. Part Number
EHHD036A0F41-SZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W
Datasheet Download
EHHD036A0F41-SZ.pdf
Availability of EHHD036A0F41-SZ
QUANTITY
EHHD036A0F41-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EHHD036A0F41-SZ
Internal Part NumberEIS-EHHD036A0F41-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ EHHD036A0F
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.35" H (58.4mm x 22.8mm x 8.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max119W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EHHD036A0F41-SZ
Related LinksEHHD036, EHHD036A0F41-SZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EHHD036A0F41-SZ Details Description
Related parts for EHHD036A0F41-SZ
KEYPAD SEALED 16 KEY TELE BLACK datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS FEMALE T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf