United Chemi-Con EKMG630ELL100ME11D
EKMG630ELL100ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMG630ELL100ME11D
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKMG630ELL100ME11D.pdf
Availability of EKMG630ELL100ME11D
QUANTITY
EKMG630ELL100ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG630ELL100ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMG630ELL100ME11D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG630ELL100ME11D
Related LinksEKMG630EL, EKMG630ELL100ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG630ELL100ME11D Details Description
Related parts for EKMG630ELL100ME11D
IC FLASH 4MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC60H/AE60G/HSC60H datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR DUAL 25TFBGA datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CH CORDSET 10A 2.5M V-LOCK datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 1.02MM datasheet.pdf
RES SMD 20.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 4" datasheet.pdf
IT SERIES 600 TOWER LINE INTERAC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf