United Chemi-Con EKMH201VNN391MR25T
EKMH201VNN391MR25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN391MR25T
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN391MR25T.pdf
Availability of EKMH201VNN391MR25T
QUANTITY
EKMH201VNN391MR25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN391MR25T
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN391MR25T
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)425 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN391MR25T
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN391MR25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN391MR25T Details Description
Related parts for EKMH201VNN391MR25T
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS DIP PCB IDC datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 100A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf