United Chemi-Con EKMH201VNN681MQ40S
EKMH201VNN681MQ40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH201VNN681MQ40S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMH201VNN681MQ40S.pdf
Availability of EKMH201VNN681MQ40S
QUANTITY
EKMH201VNN681MQ40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH201VNN681MQ40S
Internal Part NumberEIS-EKMH201VNN681MQ40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)244 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH201VNN681MQ40S
Related LinksEKMH201VN, EKMH201VNN681MQ40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH201VNN681MQ40S Details Description
Related parts for EKMH201VNN681MQ40S
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC ECHO KARAOKE/SURROUND 32SSOP datasheet.pdf
MICROPHONE -45 DB 2 VDC .5 MA datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 250VAC datasheet.pdf