United Chemi-Con EKMH451VSN271MR45S
EKMH451VSN271MR45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VSN271MR45S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VSN271MR45S.pdf
Availability of EKMH451VSN271MR45S
QUANTITY
EKMH451VSN271MR45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VSN271MR45S
Internal Part NumberEIS-EKMH451VSN271MR45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VSN271MR45S
Related LinksEKMH451VS, EKMH451VSN271MR45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VSN271MR45S Details Description
Related parts for EKMH451VSN271MR45S
RES 36 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO220-2L datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf