United Chemi-Con EKMQ451ELL100MJ20S
EKMQ451ELL100MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ451ELL100MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ451ELL100MJ20S.pdf
Availability of EKMQ451ELL100MJ20S
QUANTITY
EKMQ451ELL100MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ451ELL100MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ451ELL100MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current56mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ451ELL100MJ20S
Related LinksEKMQ451EL, EKMQ451ELL100MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ451ELL100MJ20S Details Description
Related parts for EKMQ451ELL100MJ20S
MOSFET N-CH 40V 162A TO-262 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 330MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 21A D2PAK datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V DO213AB datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
1,5UF 100V 5X11 datasheet.pdf