United Chemi-Con EKMS3B1VSN471MR30S
EKMS3B1VSN471MR30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS3B1VSN471MR30S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
EKMS3B1VSN471MR30S.pdf
Availability of EKMS3B1VSN471MR30S
QUANTITY
EKMS3B1VSN471MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS3B1VSN471MR30S
Internal Part NumberEIS-EKMS3B1VSN471MR30S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.73A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS3B1VSN471MR30S
Related LinksEKMS3B1VS, EKMS3B1VSN471MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS3B1VSN471MR30S Details Description
Related parts for EKMS3B1VSN471MR30S
CAP CER 0.33UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 5V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVR SPDT 16A 250V datasheet.pdf
PCI EXPRESS 36P(3.1)(15")WHITE datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 39MM datasheet.pdf