United Chemi-Con EKXG201ETD100MJ16S
EKXG201ETD100MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG201ETD100MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKXG201ETD100MJ16S.pdf
Availability of EKXG201ETD100MJ16S
QUANTITY
EKXG201ETD100MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG201ETD100MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKXG201ETD100MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
SeriesKXG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current125mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG201ETD100MJ16S
Related LinksEKXG201ET, EKXG201ETD100MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG201ETD100MJ16S Details Description
Related parts for EKXG201ETD100MJ16S
INDUCTOR COMMON MODE 2mH HORZ datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
BENCH MOUNT HOT KNIFE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
GROMMET FLIP 0.605" NYLON GREEN datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 480MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf