United Chemi-Con EKY-250ETS272ML25S
EKY-250ETS272ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ETS272ML25S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ETS272ML25S.pdf
Availability of EKY-250ETS272ML25S
QUANTITY
EKY-250ETS272ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ETS272ML25S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ETS272ML25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.93A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ETS272ML25S
Related LinksEKY-250ET, EKY-250ETS272ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ETS272ML25S Details Description
Related parts for EKY-250ETS272ML25S
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 800MA SMD datasheet.pdf
TXRX SFF OC12/STM-4 SR STD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf