United Chemi-Con EKZE630ELL560MHB5D
EKZE630ELL560MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKZE630ELL560MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKZE630ELL560MHB5D.pdf
Availability of EKZE630ELL560MHB5D
QUANTITY
EKZE630ELL560MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZE630ELL560MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKZE630ELL560MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZE630ELL560MHB5D
Related LinksEKZE630EL, EKZE630ELL560MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZE630ELL560MHB5D Details Description
Related parts for EKZE630ELL560MHB5D
FIXED IND 12UH 2.3A 31 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 12POS datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
IND PMI SUB MINI datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 18MM datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CBL GRP 16.0-19.0 CD PG 29 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 9MM RADIAL datasheet.pdf