United Chemi-Con EKZH250ETD152MK20S
EKZH250ETD152MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKZH250ETD152MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKZH250ETD152MK20S.pdf
Availability of EKZH250ETD152MK20S
QUANTITY
EKZH250ETD152MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZH250ETD152MK20S
Internal Part NumberEIS-EKZH250ETD152MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKZH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.48A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZH250ETD152MK20S
Related LinksEKZH250ET, EKZH250ETD152MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZH250ETD152MK20S Details Description
Related parts for EKZH250ETD152MK20S
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 40-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-12VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 220PF 50V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE PIN datasheet.pdf