United Chemi-Con EKZN800ELL470MHB5D
EKZN800ELL470MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKZN800ELL470MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
EKZN800ELL470MHB5D.pdf
Availability of EKZN800ELL470MHB5D
QUANTITY
EKZN800ELL470MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN800ELL470MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKZN800ELL470MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current620mA
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN800ELL470MHB5D
Related LinksEKZN800EL, EKZN800ELL470MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN800ELL470MHB5D Details Description
Related parts for EKZN800ELL470MHB5D
RES SMD 18K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CARD EDGE 86POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER TTL NON-INVERT 6ULLGA datasheet.pdf
IC POT DPP 10K 64TAP 24TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf