Panasonic Electronic Components ELC-18E822L
ELC-18E822L picture photo
Mfg. Part Number
ELC-18E822L
Brief Description
FIXED IND 8.2MH 350MA 2.4 OHM TH
Datasheet Download
ELC-18E822L.pdf
Availability of ELC-18E822L
QUANTITY
ELC-18E822L Order Process
Ship out your order
Specifications of ELC-18E822L
Internal Part NumberEIS-ELC-18E822L
FamilyFixed Inductors
Series18E-L
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance8.2mH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.4 Ohm
Operating Temperature-
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.988" (25.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELC-18E822L
Related LinksELC-1, ELC-18E822L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELC-18E822L Details Description
Related parts for ELC-18E822L
JUMPER-H1503TR/A2015L/H1501TR 6" datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 5500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
BREADBOARD 1/16"DIA 4.50X6.50" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH LITE BLACK HSNG WHIT datasheet.pdf
IC TXRX 16BIT BIDIR 3ST 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf