Panasonic Electronic Components ELF-18D606
ELF-18D606 picture photo
Mfg. Part Number
ELF-18D606
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FILTER LINE 18MH 1.0A TYPE 600
Datasheet Download
ELF-18D606.pdf
Availability of ELF-18D606
QUANTITY
ELF-18D606 Order Process
Ship out your order
Specifications of ELF-18D606
Internal Part NumberEIS-ELF-18D606
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELF-AC Series 14/Dec/2011
Standard Package25
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesH
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance18mH
Current1A
DC Resistance (DCR)462 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.122" L x 1.142" W (28.50mm x 29.00mm)
Height (Max)0.925" (23.50mm)
Package / CaseVertical, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELF-18D606
Related LinksELF-1, ELF-18D606 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELF-18D606 Details Description
Related parts for ELF-18D606
CONN EDGECARD 212PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 105VWM 187VC DO204AC datasheet.pdf
RES 9.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 34MM datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
NON-SKID 1/2" NEON YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf