Panasonic Electronic Components ELJ-PC220KF
ELJ-PC220KF picture photo
Mfg. Part Number
ELJ-PC220KF
Brief Description
FIXED IND 22UH 160MA 4 OHM SMD
Datasheet Download
ELJ-PC220KF.pdf
Availability of ELJ-PC220KF
QUANTITY
ELJ-PC220KF Order Process
Ship out your order
Specifications of ELJ-PC220KF
Internal Part NumberEIS-ELJ-PC220KF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLELJ-xA,B,C,D Series 16/Dec/2013
ELJx Series EOL
ELJx Series Disc 19/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating160mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELJ-PC220KF
Related LinksELJ-P, ELJ-PC220KF Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ELJ-PC220KF Details Description
Related parts for ELJ-PC220KF
CONN HEADER RT/A 11POS .156 TIN datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R QUAD28SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 20.32MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 20POS datasheet.pdf