United Chemi-Con ELXY100ELL562ML30S
ELXY100ELL562ML30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXY100ELL562ML30S
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ELXY100ELL562ML30S.pdf
Availability of ELXY100ELL562ML30S
QUANTITY
ELXY100ELL562ML30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXY100ELL562ML30S
Internal Part NumberEIS-ELXY100ELL562ML30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.35A
Impedance25 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXY100ELL562ML30S
Related LinksELXY100EL, ELXY100ELL562ML30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXY100ELL562ML30S Details Description
Related parts for ELXY100ELL562ML30S
RES SMD 270 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER ZH SIDE 7POS 1.5MM datasheet.pdf
IC SUPPLY LCD BIAS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
INSULATOR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
Crystal 1.8432MHz 30ppm Series 600 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC WP 200W datasheet.pdf
LED IND 14MM GREEN 12V 20MA datasheet.pdf
CIR 60C 60#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf