United Chemi-Con ELXZ160ELL562MM30S
ELXZ160ELL562MM30S picture photo
Mfg. Part Number
ELXZ160ELL562MM30S
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ELXZ160ELL562MM30S.pdf
Availability of ELXZ160ELL562MM30S
QUANTITY
ELXZ160ELL562MM30S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXZ160ELL562MM30S
Internal Part NumberEIS-ELXZ160ELL562MM30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesLXZ
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.33A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXZ160ELL562MM30S
Related LinksELXZ160EL, ELXZ160ELL562MM30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXZ160ELL562MM30S Details Description
Related parts for ELXZ160ELL562MM30S
FIXED IND 33MH 30MA 80 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
2.0 WTB HDR ASSY ST 8CKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 10POS datasheet.pdf