FFF EM14715000J0G
EM14715000J0G picture photo
Mfg. Part Number
EM14715000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
500 TB PLUGGABLE PLUG
Datasheet Download
EM14715000J0G.pdf
Availability of EM14715000J0G
QUANTITY
EM14715000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of EM14715000J0G
Internal Part NumberEIS-EM14715000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesEM
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Positions Per Level14
Number of Levels1
Pitch0.197" (5.00mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry45°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG12-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating FinishTin
FeaturesRetention Latches (Non-Wire Side)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EM14715000J0G
Related LinksEM1471, EM14715000J0G Datasheet, FFF Distributor
EM14715000J0G Details Description
Related parts for EM14715000J0G
INDUCT ARRAY 2 COIL 420NH SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 14POS 5MM datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24-240V datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HU STRND 18AWG SLATE 25K' datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 1.2KV RAD datasheet.pdf